Najprostsza odpowiedź na pytanie zawarte w tytule brzmi – aby przekonać leniwych i nie lubiących zmian do nowości. Odpowiedź banalna i może się wydawać, że nie na miejscu, ale właśnie lenistwo klientów czy użytkowników jest kluczem do udanych filmów instruktażowych. Dlaczego tak jest? Spróbujemy to wyjaśnić.

Po pierwsze – lubimy to, co znamy

„Przyzwyczajenie to druga natura człowieka” tak mówi jedno z przysłów i to z pewnością racja. Każdy z nas może śmiało powiedzieć, że najczęściej sięga po rzeczy już znane. Takie zachowania możemy zaobserwować u siebie chociażby kupując produkty w sklepie spożywczym, wybierając potrawy w restauracji czy oprogramowanie komputerowe.

Po drugie –  boimy się zmian

Większość z nas nie lubi zmian. Denerwują nas zarówno te, które utrudniają życie, jak i te mające na celu wprowadzenie ułatwień. Chociażby zmiany wprowadzane w interfejsie programów bankowych. Choć ich zadaniem jest ułatwienie obsługi konta, to przez długi czas utyskujemy na każdą nawet niewielką aktualizację.

 

Po trzecie – nie lubimy się uczyć

Z jednej strony pochłaniamy wiedzę na szkoleniach i kursach, z drugiej nie lubimy marnować czasu na naukę obsługi nowych programów czy urządzeń. Choć wydaje się to absurdalne, bardzo łatwo pokazać to zjawisko na przykładach, które każdy zna z autopsji. Nie sięgamy po nowe aplikacje, ponieważ trzeba nauczyć się ich obsługi. Gotujemy zazwyczaj to samo, bo nowe dania wymagają czytania przepisów i stosowania się do nich. Takich przykładów jest wiele.

 

Do czego zatem są explainers videos?

Strach przed nowym, brak chęci poznania czy przyzwyczajenie można by połączyć jednym słowem  – lenistwo. I właśnie tutaj pojawia się rozwiązanie jakim są explainer videos. To krótkie animacje, których zadaniem jest pokazanie, że zmiany nie muszą być złe. W ciągu kilkudziesięciu sekund prosta animacja ma pokazać, że nowy produkt czy usługa ułatwią nam życie, a wprowadzone przez nie zmiany wyjdą nam tylko na dobre. Ponadto film musi przedstawić także sposób działania produktu czy usługi, ponieważ sama informacja – „będzie lepiej” nie wystarczy. Trzeba pokazać korzyści i prostotę obsługi. Jeśli explainer video jest dobrze wykonany to przekona widza, że warto pokonać swoją niechęć do nowości oraz własne lenistwo, aby poznać coś nowego i być może lepszego niż „to” znane do tej pory.