Reklama musi być przede wszystkim skuteczna – to zdanie, które wypowiadają wszyscy doradcy marketingowi. Problemem jest jednak wprowadzenie tej wiedzy teoretycznej w praktykę. Aby pokazać markę należy do marketingu podchodzić z dużą rozwagą i umiejętnościami. Trzeba też wybrać odpowiednią formę promocji. Dziś kilka słów o tym dlaczego warto postawić na animacje reklamowe.

Na początek drobny przykład

Prawie każdy z nas ogląda telewizję. W przerwach między programami pojawiają się reklamy, których większość z nas nie znosi. Niemniej jednak czytając ten tekst warto zadać sobie pytanie o ich skuteczność. Możesz to sprawdzić sam na sobie, drogi czytelniku. Odwróć na chwilę wzrok od monitora i wymień znane Ci firmy pożyczkowe. Z pewnością na Twojej liści znajdzie się co najmniej kilka. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będą na niej firmy reklamowane w telewizji. Po dłuższym zastanowieniu się stwierdzisz, że reklamy tych firm są krótkimi animacjami pokazującymi jak zaciągnąć pożyczkę.

Na Twojej liście pojawi się tylko kilku pozyczkodawców, a więc ich akcja promocyjna jest skuteczna. A pozostałe? W internecie funkcjonuje co najmniej kilkadziesiąt firm udzielających szybkich pożyczek, o których wiedzą tylko zainteresowani. Każda z nich prowadzi swoje akcje promocyjne, być może nawet natknąłeś się gdzieś na ich logo, ale o nich nie pamiętasz. Dlaczego tak się dzieje?

Pamięć ludzka lubi obrazy

Ludzki mózg najlepiej zapamiętuje informacje skojarzone. Dlatego podczas nauki najlepsze wyniki przynosi czytanie tekstu, podkreślanie najważniejszych informacji i robienie notatek. Połączenie tych trzech elementów sprawia, że wiedza sama układa się w głowie. Dodatkowym atutem są obrazy, które także zapamiętujemy szybciej niż tekst.  W przypadku reklam takim sposobem łączenia wielu bodźców są filmy. Dzięki nim widz zapamiętuje to co widzi, czyta na ekranie oraz słyszy. O skuteczności takiej formy przekazu świadczy chociażby lista firm pożyczkowych utworzona w podawanym wyżej przykładzie. Znalazły się tam właśnie te, które reklamowane są w formie animacji reklamowych.

1

O tym, że filmy reklamowe najlepiej się zapamiętuje świadczy lista pożyczkodawców, ale to przecież tylko własnoręcznie wykonany eksperyment. Warto byłoby się podeprzeć badaniami naukowców. Jak się okazuje w internecie jest wiele publikacji na ten temat. Wśród najważniejszych wniosków z badań nad paięcią jest fakt, że człowiek zapamiętuje więcej danych przekazanych w formie filmu niż w postaci tekstu. Po 72 godzinach od przeczytania artykułu pamiętamy zaledwie 10% faktów przekazywanych w nim. W przypadku filmu ilość zapamiętanych danych wynosi 65-90%.

Naszym zdaniem ten wynik powinien wyraźnie przemawiać za tym, by postawić na reklamę w formie filmu.  Z pewnością taka inwestycja się opłaci.