Dzisiejsi użytkownicy sieci mają bardzo często dość oglądania denerwujących bannerów reklamowych. Czytanie tekstów marketingowych szybko ich nuży. Jedną z nielicznych form angażujących uwagę internautów są nagrania video. Najlepiej oczywiście jeśli są one krótkie, zabawne i treściwe.
Aby reklama w mediach była skuteczna musi zainteresować potencjalnego klienta. Wywołanie u internautów zaangażowania i reakcji na podawane informacje wcale nie jest łatwe. Dlatego usługi agencji, które potrafią tego dokonać są bardzo cenione.
Zanim jednak o cenie dobrej reklamy będziemy mówić, warto zaznaczyć, że obecnie największe zaangażowanie internautów wywołują nagrania video. Są one znacznie bardziej atrakcyjne niż treści pisane. Ponadto ich obejrzenie nie wymaga wysiłku, ani poświęcenia dużej ilości czasu, a ilość przekazanych informacji jest zbliżona do tych jakie się znajdują w artykułach.
Warto przy okazji wspomnieć, że zaangażowanie internautów do reakcji na film nie jest związane jedynie z umiejętnościami marketingowców, ale w dużym stopniu wynika ze sposobu działania ludzkiego mózgu i organów poznawczych – a w szczególności oczu. W przypadku tekstów potencjalny klient najpierw musi zapoznać się z treścią, potem ją zrozumieć, ocenić a dopiero na końcu pojawia się reakcja emocjonalna. W przypadku filmów jest zupełnie inaczej.
Pierwszym etapem jest obejrzenie obrazu, ale już podczas oglądania pojawiają się pierwsze emocje związane z nagraniem. Dopiero w późniejszych etapach mózg zaczyna dekodować zobaczone i usłyszane treści a następnie je oceniać. Taki układ faz poznawania reklam sprawia, że oglądając filmy reklamowe w telewizji, najpierw zachwycamy się pięknymi krajobrazami czy uroczymi dziećmi, aby po obejrzeniu reklamy stwierdzić, że treść w niej zawarta jest po prostu głupia.
Jak jednak wiadomo „wiedza to władza” i dzięki niej twórcy reklam podbijają serca potencjalnych klientów. W przypadku internetu jednym z głównych elementów angażujących użytkowników sieci są zabawne, proste i krótkie animacje reklamowe. Ich głównym zadaniem jest wywołanie pozytywnych emocji związanych z pokazywanym obrazem. Dopiero na drugim miejscu stoi przekazanie informacji o konkretnym produkcie czy usłudze. Jeśli autorom animacji uda się pozytywnie zaliczyć pierwszą część zadania, to mogą liczyć na pełen sukces swojej pracy.